Meklēt


Dalies ja noderīgs:

Informācija - Par apkures sistēmām

Apkures siltumnesēja koncentrācija

Autors: Akvedukts

Kādai jābūt apkures siltumnesēja koncentrācijai, lai siltumnesējs būtu sala noturīgs pie noteiktas temperatūras? Jo koncentrētāks siltumnesējs, jo lielāka ir tā noturība pret salu. Nav bēdu, ja siltumnesējs ir sagatavots ar noteiktu sala izturību, kas norādīta uz iepakojuma etiķetes un atbilst ekspluatācijas apstākļiem. Taču mēdz būt gadījumi, kad siltumnesēja sala izturība nepieciešama zemāka, nekā tā norādīta gatavam izstrādājumam. Vai arī gadījumi, kad līdz noteiktai sala izturībai jāsagatavo siltumnesējs, izmantojot koncentrātu un ūdeni.

Būtiski atcerēties, ka siltumnesēja atšķaidīšanai izmantojama ūdenim ir noteiktas prasības – ideālā situācijā jāizmanto destilētu, vai demineralizētu ūdeni. Ja tāds nav pieejams, atļauts lietot krāna ūdeni ar kopējo cietību līdz 8,5 mg ekv/l un hlorīda saturu ne vairāk kā 100 mg/litru (prasības ūdenim skatiet siltumnesēja koncentrāta tehniskajā aprakstā).

Vienā sistēmā nejauciet dažādu ražotāju siltumnesējus, jo tajos var atšķirties pretputošanās un pretkorozijas piedevas. Siltumnesējus ar atšķirīgām piedevām sajaukšana sistēmā var radīt nogulšņu veidošanos.

Mūsu reģionā etilenglikols tiek iekrāsots zilā, bet propilēnglikols - sarkanīgā tonī.

Glikola koncentrācijas noteikšana siltumnesējā

Attēlā redzama sasalšanas punkta atkarība no glikola koncentrācijas ūdens šķīdumā. Grafikā norādītās vērtības norāda uz kristālu veidošanās sākumu, nevis uz procesa pilnīgu pabeigšanu, tādēļ jāsaprot, ka pilnīga sasalšana notiek pie nedaudz zemākas temperatūras.

Glikola koncentrācija siltumnesējā

Pēc grafika redzams, ka etilēna glikola koncentrācija virs 65% nav lietderīga. Tas tādēļ, ka sala noturība siltumnesēja šķīdumam ar koncentrāciju virs 65% atkal samazinās, jo ūdens kristālu vietā sāk veidoties glikola kristāli.

Tabula1. Siltumnesēja temperatūra, kurā sāk veidoties kristāli, atkarībā no etilēna glikola koncetrācijas:

Etilēnglikola koncentrācija, % 10 15 26 30 36 40 45 50 54 58 65 70 80 90 96 100
Kristālu veidošanās temperatūra, ºC -3 -5 -10 -14 -20 -25 -30 -36 -40 -50 -65 -60 -47 -29 -19 -13

Pieaugot propilēna glikola koncentrācija, siltumnesēja sala noturības rādītājs palielinās, taču pie koncentrācijas 70% un augstāk siltumnesēja sala izturība praktiski nemainās.

Tabula 2. Siltumnesēja temperatūra, kurā sāk veidoties kristāli, atkarībā no propilēna glikola koncetrācijas:

Propilēnglikola koncentrācija, % 10 20 26 30 37 40 47 50 56 60 70 80 90 100
Kristālu veidošanās temperatūra, ºC -2 -7 -10 -13 -20 -23 -30 -35 -40 -48 -50 -50 -50 -50

Nepieciešamās siltumnesēja koncentrācijas noteikšanai, lai sasniegtu noteiktu siltumnesēja sala izturību, var izmantot informāciju, kas norādīta siltumnesēja koncentrāta aprakstā.

Kalkulators ūdens un koncentrāta attiecības un daudzuma noteikšanai

Ūdens daudzuma noteikšanai, kas jāsajauc ar noteiktu siltumnesēja koncentrātu, lai iegūtu sistēmai nepieciešamo siltumnesēju ar vajadzīgo sala izturību, piedāvājam izmantot šo kalkulatoru – norādiet siltumnesēja koncentrāciju un tā tilpumu un norādiet sasniedzamo koncentrāciju. Kalkulators aprēķinās atšķaidītā siltumnesēja kopējo daudzumu un ūdens daudzumu, kas jāpievieno koncentrātam.

Gadījumā, kad zināms pieejamais koncentrāta daudzums, izmantojiet šo kalkulatoru, lai noskaidrotu cik daudz siltumnesēja noteiktā koncentrācijā ar to varēsiet iegūt:

Akvedukts siltumnesēja sagatavošanai piedāvā koncentrētu etilēna glikolu un propilēna glikolu, kā arī siltumnesējus uz spirta bāzes

Siltumnesēju sortiments

Precīzai siltumnesēja sasalšanas temperatūras noteikšanai izmantojiet refraktometru. Tas noderēs, gan no jauna sagatavojot siltumnesēju, gan arī, lai pirms sezonas pārliecinātos par esošā siltumnesēja gatavību ziemas sezonai.

refraktometrs siltumnesēja koncentrācija