Meklēt


Dalies ja noderīgs:

Informācija - Par laistīšanas sistēmām

Laistīšanas šļūtenes dārzam

laistisanas-slutenes-rulliAutors: Akvedukts

Laistīšanas šļūtenes izvēle mēdz sagādāt vairāk rūpju, nekā šķistu pirms tik vienkārša darba rīka iegādes. Atšķirīgi diametri, garums, krāsa un cena rada apmulsumu un pārliecības zudumu par to, vai tiks izvēlēta pareiza šļūtene. Šajā rakstā skaidrosim, kas jāzina, kam jāpievēršas uzmanība, un uz kādiem pārdevēju trikiem nevajadzētu uzķerties, iegādājoties dārza šļūteni.

Pirms ķerties pie tehnisko īpašību izvērtēšanas, jāsaprot mērķis, kādam šļūtene tiks izmantota – vai tā būs laistīšanas šļūtene, vai drīzāk ūdens padeves šļūtene uz noteiktu vietu, vai tās būs dārza šļūtene, vai šļūtene darbiem siltumnīcā, vai tā tiks uzglabāta uz ratiem vai spoles, vai arī lielāko sezonas laiku atradīsies izrullēta noteiktā līnijā, ar retu pārvietošanu, utt. Tas jāpārdomā, lai saprastu, cik bieži ar šļūteni būs jāveic darbības un cik ierobežotā vai brīvā teritorijā tas notiks. Jāzina, cik daudz ūdens šļūtenei būs jāpadod. Piemēram, viena laistītāja nodrošināšanai ar ūdeni lielākajā daļā gadījumu pietiks ar mazākā diametra cauruli, taču divu un vairāk laistītāju pieslēgšanai jau būs nepieciešama lielāka diametra laistīšanas šļūtene.

Kad ir skaidrs dārza šļūtenes pielietojums, pievēršam uzmanību šādām tehniskajām īpašībām.
(Ja nepieciešama ātra atbilde, tad risinājums ir šeit)

Materiāls

Šļūtenes pārsvarā izgatavo no gumijas un PVC materiāla. Laistīšanas šļūtenes no gumijas neizgatavo, jo tādām būtu lielāks svars un arī cena, tādēļ veikalos gandrīz visas šļūtenes, kas paredzētas dārza laistīšanai, būs no PVC (polivinilhlorīds) materiāla. Lai šļūtenes materiālam būtu atbilstošas fizikālas īpašības, tam pievieno dažādas piedevas, kas atsevišķos gadījumos var būt arī kaitīgas. Atbildīgi ražotāji nodrošina, ka izstrādājumā izmantotais materiāls šādas vielas, piemēram, kadmiju un bāriju, nesatur.

Garums

Šļūtenes garumu, protams, izvēlas atbilstoši attālumam, kādā jānogādā ūdens. Taču attiecībā uz laistīšanas šļūtenes garumu ir vērts padomāt, vai vienmēr būs nepieciešams viss šļūtenes garums. Var būt situācijas, kad ikdienā dārza laistīšanai nepieciešama tikai puse no ruļļa, vai pat mazāk. Savukārt pilns šļūtenes garums tiek izmantots ļoti reti, vai vispār paredzēts tikai “visādam gadījumam”. Tādos gadījumos labāk iegādāties divas īsākas šļūtenes un vajadzības gadījumā tās savienot, nekā darboties ar lieku šļūtenes garumu, kas pildīts ar ūdeni, būs arī lieks smagums. Var būt situācijas, kad šļūtene dažādos posmos var būt ar atšķirīgām tehniskajām īpašībām. Arī tādos gadījumos var iegādāties nevis vienu garu rulli ar šļūteni, kuras īpašības nosedz visas vajadzības, bet divus, ar atšķirīgām tehniskām īpašībām un protams, arī cenu.

Diametrs

Kāpēc šļūtenes vispār ir ar atšķirīgiem diametriem? Ūdenim plūstot pa šļūteni, berzes dēļ zūd spiediens. Jo lielāks ūdens daudzums plūst cauri šļūtenei, jo lielāks ir plūsmas ātrums. Jo lielāks plūsmas ātrums, jo lielāka berze un vairāk zūd spiediens uz katru šļūtenes metru. Jo garāka šļūtene, jo vairāk spiediena mēs tajā zaudējam. Ja ūdensvadā ir labs spiediens un šļūtenes galā jāuzstāda viena laistīšanas ierīce, tad pilnīgi droši var izmantot tievākās – ½” (12.5mm) šļūtenes. Ja pie dārza šļūtenes slēgsiet divus vai trīs laistītājus, tiem būs nepieciešams arī lielāks ūdens daudzums. Pa tievu šļūteni to varēs piegādāt tikai ar lieliem spiediena zudumiem, tādēļ pareizā izvēle šādos gadījumos būs šļūtene ar lielāku diametru, piemēram ¾” (19mm). Ja no ūdenskrāna ūdens plūst aumaļām, bet kad pieslēdz šļūteni – no tās gandrīz nekas, problēmas iemesls būs pārāk gara šļūtene, vai arī šļūtene ar nepietiekamu diametru. Protams, iemesls var būt arī aizlocījusies vai aizspiedusies šļūtene, bet par to var pārliecināties vizuāli. Tirgū tiek piedāvātas šāda diametra laistīšanas šļūtenes 1/2" (12,5mm), 5/8" (15mm), 3/4" (19mm), 1" (25mm) un pat 11/4" (30mm). Saimniecības vajadzībām lielākajā daļā gadījumu pietiek ar 1/2" (vienam laistītājam), 5/8" (diviem laistītājiem vai vienam laistītājam ar lielu patēriņu) un 3/4" (diviem - trīs laistītājiem).

Spiediena izturība

Dārza vai siltumnīcu laistīšanai šļūtenei būtu jāiztur maksimālais ūdensvada spiediens, kas ir 6 bar. Šādu spiedienu parasti iztur jebkura, arī lētākā laistīšanas šļūtene, un to nodrošina tehniskais pinums, kas iestrādāts šļūtenes sieniņās. Pateicoties šim pinumam, arī atsevišķu dārza šļūteņu spiediena izturība var sasniegt tehniskām šļūtenēm paredzētus rādītājus.

Tehniskais pinums

Šī ir ārkārtīgi svarīga laistīšanas šļūtenes komponente, kas nodrošina tai noteiktas tehniskās īpašības (spiedienizturība) un ekspluatācijas īpašības (elastīgums, cilpu mešanās). Tirgū ir redzēti dažādi tehniskie pinumi, taču jāpazīst būt tikai divi:

Vienkāršs krustveida pinums, kas ir lielākajai daļai laistīšanas šļūteņu un pilnībā nodrošina to spiediena izturību. Ja šis pinums nav vienmērīgs, tad visticamāk, arī attiecībā uz šļūtenes materiāla kvalitāti lielas cerības izvirzīt nevajadzētu.

Patentēts NTS pinums, kas ir tikai un vienīgi Itālijas rūpnīcas FITT ražotajām šļūtenēm. Pareizāk to būtu saukt par audumu nevis pinumu, jo tas patiešām tiek austs šļūtenes ražošanas procesā. NTS – No Torsion System – bez vērpšanās, jeb bez cilpu sistēma. Tas nodrošina augstu spiediena izturību, šļūtenes lokanību un pilnībā novērš šļūteņu sacilpošanos. Rūpnīca FITT ir izstrādājusi vēl augstākas kvalitātes NTS pinumu, sauktu par NTS Plus, taču kā minēts iepriekš – jāmāk atšķirt tikai vienkāršo krustveida pinumu un NTS sistēmas pinumu. Viss, kas ir starp šiem, būs izstrādāti, lai palielinātu spiediena izturību, vai lai palielinātu noturību pret cilpu veidošanos, taču ne lai novērstu cilpu veidošanos.

krustveida pinums NTS pinums NTS brends
Krustveida pinums nodrošina spiediena izturību Patentēts NTS pinums nodošina
ievērojami augstāku spiediena izturību
un novērš cilpu veidošanos
NTS sistēmas zīmols
uz šļūtenes iepakojuma

Slāņi

PVC šļūtenes parasti tiek ražotas ar trīs (iekšējais slānis, tekstila pinums, ārējais slānis) un vairāk slāņiem, no kuriem iekšējais nodrošina tehniskās prasības, kas nepieciešamas materiāla saskarei ar ūdeni (aizsardzība pret UV starojumu), savukārt ārējais slānis – dekoratīvās funkcijas un tās īpašības (kam tādas paredzētas), kas nepieciešams materiāla saskarei ar apkārtējo vidi, piemēram, nodilumizturība. Papildus slāņi laistīšanas šļūtenei dod papildus īpašības, taču galvenā no tām – šļūtenes sieniņas biezums. Dārgākām šļūtenēm iekšējais slānis tiek veidots no PVC materiāls, kas izmantojams saskarē ar pārtikas produktiem. No šādām šļūtenēm padotu akas ūdeni varēs dzert tieši no šļūtenes, nejūtot jebkādu piegaršu.

3-slanu slutene 4-slanu slutene 5-slanu slutene
3 slāņu šļūtene (iekšējais, pinums, ārējais) 4 slāņu šļūtene 5 slāņu šļūtene

Sieniņas biezums

Trīsslāņu šļūtenēm tas būs vismazākais. Iegādājoties lētāko šļūteni, jārēķinās, ka tā arī ir ražota, lai nodrošinātu minimālās tehniskās prasības un lielisku cenu. Pat labāko ražotāju savienotājus uz šīm šļūtenēm pievilkt būs sarežģīti. Periodiski būs nepieciešams nogriezt šļūtenes galu, lai savienotāju pārliktu uz tādu vietu, kur šļūtenes sieniņa nav saspiesta. Tam pie vainas nav ne savienotājs, ne arī pati šļūtene. Tā vienkārši ir ražota minimālu prasību gadījumiem. Drošai savienotāju izmatošanai pareizāk un drošāk izmantot šļūtenes ar vismaz četriem slāņiem, jo tām būs arī biezākas sieniņas.

Darba temperatūra

Atkarībā no šļūtenei izmatotā materiāla mainās arī tās izmantošanas temperatūra, kas var būt pat no -20°C līdz +60°C. Tas nenozīmē, ka šļūtenē pie mīnus temperatūras varēs pārvietot ūdeni, bet gan to, pie kādas temperatūras šļūtenes materiāls saglabās savas tehniskās īpašības, no kurām galvenā ir elastīgums.

Krāsa

Nenozīmē pilnīgi neko, jeb nozīmē vienkārši krāsu, kādā ir konkrētā šļūtene. Tas, ka šļūtene ir zaļā krāsā, nenozīmē, ka tai ir slikta kvalitāte, savukārt tas, ka šļūtene ir dzeltena, automātiski nenozīmē, ka tā ir kvalitatīva, vai ar kādām īpašām tehniskajām īpašībām. Krāsa pilnīgi noteikti ir pēdējais, kam būtu jāpievērš uzmanība, izvēloties dārza šļūteni no tehniska skatpunkta. Pārējais ir gaume, par ko strīdu nav.

Iepakojums

Svarīgs informācijas avots par jūsu nākamo darba rīku. Piens trīslitru burkā nebūs šaubīgs, ja personīgi pazīsiet pārdevēju. Visos citos gadījumos tam vajadzētu būt rūpnieciskā iepakojumā, ar norādītu tauku saturu, ražotāju un citu informāciju. Līdzīgi ir ar laistīšanas šļūteņu iepakojumu. Uz tā būs norādīts šļūtenes diametrs, garums, slāņu daudzums, spiediena izturība, darba temperatūra, informācija par tehnisko pinumu, ja tas ir patentētais NTS pinums un iespējams vēl kas papildus. Vai jums tas ir jāzina? Pilnīgi noteikti jā, citādi jūs tik tālu nebūtu šo rakstu izlasījuši.

Cena

Atšķirsies, ņemot vērā visu iepriekš aprakstīto. Ja vien ir izvēles iespēja, dārza šļūteni izvēlēties, vērtējot tās tehnisko īpašību un cenas attiecību.

Kuru izvēlēties?

NTS MasterNepērciet šļūteni, kas neatbilst tās izmantošanas prasībām. Nepērciet garāku šļūteni, nekā nepieciešams. Ja laistīšanas šļūtene sezonas lielāko daļu būs izritināta un nekustīgi atradīsies vienā noteiktā vietā, droši var izvēlēties vienkāršu šļūteni ar krustenisku tehnisko pinumu. Atcerieties par sieniņu biezumu – šļūtenēm ar plānu sieniņu periodiski var būt nepieciešams atkārtoti nostiprināt savienotājus. Ja ar to nav vēlēšanās nodarboties, izvēlieties vairāku slāņu šļūteni, kas būs ar biezāku sieniņu. Ja ar šļūteni paredzēts pārvietoties starp dobēm, pa siltumnīcu, vai arī regulāri pārvietot tai pievienoto laistīšanas ierīci, izvēlieties tikai un vienīgi šļūteni ar NTS pinumu, kas neļauj šļūtenei mest cilpas. Ja plānojat iegādāties šļūteņu spoli vai ratus, šļūtenes uztīšanu / izritināšanu veikt regulāri un ja jums nav dzelzs nervi, nekādā ziņā neizmantojiet šļūtenes ar vienkāršu krustveida pinumu. Uztīšanai uz ratiem izmantojiet šļūtenes ar NTS pinumu. Ja šļūteni ārpus sezonas plānots uzglabāt vietā, kur temperatūra zemāka par 0°C, izvēlieties šļūtenes, kurām darba temperatūra norādīta vismaz -10°C, pretējā gadījumā šļūtenes tehniskās īpašības strauji pasliktināsies ar katru sezonu. Vēlaties uzdāvināt savam labākajam draugam lielisku laistīšanas šļūteni dārza darbiem? Uzdāviniet šļūteni ar NTS Plus tekstila tinumu – tai būs izcili lokanības rādītāji un tikpat ilgs mūžs kā jūsu draudzībai pret apdāvināmo, ja vien šī draudzība būs mūžīga.

Pārdevēju viltības

Raksta sākumā tika solīts padalīties ar viltībām, kādas pārdevēji pielieto savu laistīšanas šļūteņu izcelšanai pret citām. Visbiežāk manītā protams ir zema cena. Te jāatceras (ja vien patiešām nav izpārdošana vai speciāla akcija), ka zemā cena būs panākta ar zemāku izstrādājuma kvalitāti, vai arī, ar nedaudz īsāku šļūtenes garumu rullī. Ruļļa izmērs ar 25m vai 20m garu šļūteni vizuāli īpaši neatšķiries, taču cena būs labāka īsākajai. Vēl viena viltība ir dārza šļūtenes krāsa. Tradicionāli ir iegājies, ka lētās šļūtenes ir zaļas. Bet tās, kas ir ar kādām augstākām tehniskajām īpašībām – citā krāsā. Tad nu tirgus pamazām piesātinās ar dažādu krāsu laistīšanas šļūtenēm, kurām tehniskās īpašības atbilst visvienkāršākajai šļūtenei, bet tās ir sarkanas, dzeltenas un citādi krāsotas. Dažādi tekstila pinumi, kas nav krustveidā, bet atšķirīgi – līdzīgi NTS sistēmas tekstila pinumam, taču šļūtenēm tiek piedēvēta īpašība nemest cilpas. Šādi pinumi noteikti paaugstina šļūtenes spiediena izturību, taču nenodrošina to, ka šļūtene nemetas cilpas. Pinums ir līdzīgs un arī funkcija ir līdzīga. Ja automašīnai uzstāda bremzes, tad neviens taču nevēlas, lai tās veiktu bremzēšanai līdzīgas funkcijas?

Esat izlasījuši līdz beigām? Tad variet uzskatīt sevi par laistīšanas šļūteņu ekspertu! Lai karsta vasara, koši zaļš zāliens un ar ražu bagātīgs rudens!

Kādas šļūtenes piedāvā Akvedukts un cik tās maksā

Nospiežot uz šīs nodaļas virsraksta, nonāksiet E-noliktavas laistīšanas šļūteņu sadaļā. Tur redzēsiet gan nosaukumu, gan izmēru dažādību, savukārt uzklikšķinot preču sarakstā uz preces nosaukuma, atvērsies šīs preces kartiņa ar informāciju par šļūtenes tehniskajām īpašībām. Populārākās šļūtenes:

IDRO - trsīs slāņu šļūtene ar krustveida pinumu. Visvienkāršākais šļūteņu risinājums

MINT / SUN - četru slāņu šļūtene ar krustveida pinumu. Laistīšanas šļūtene ar paaugstinātu sieniņas biezumu, kas nodrošina stingru savinojumu ar šļūteņu savienotājiem un garāku ekspluatācijas laiku. MINT / SUN šļūtenes papildu slānis nodrošina papildu aizsardzību pret UV stariem, kas mazina tās aizaugšanu ar aļģēm. Šļūtene nebūs ērta gadījumos, kad svarīga cilpu neveidošanās

NTS ORANGE - sešu slāņu šļūtene ar NTS pinumu. Nemet cilpas, plašs darba temperatūras diapazons, paaugstināta spiedienizturība, aizsardzība pret UV stariem, iekšējais slānis no pārtikas kvalitātes PVC, nodilumizturīgs ārējais slānis, ļoti lokana, ļoti ilgs kalpošanas laiks

MASTER PLUS - dārzā nenolietojama laistīšanas šļūtene ar NTS Plus pinumu. Nemet cilpas, īpaši lokana, plašs darba temperatūras diapazons, paaugstināta spiedienizturība, aizsardzība pret UV stariem, iekšējais slānis no pārtikas kvalitātes PVC, nodilumizturīgs ārējais slānis, kalpošanas laiks bez limita.

Kur iegādāties kvalitatīvas laistīšanas šļūtenes dažādam pielietojumam

Pēc iepazīšanās ar iepriekš izklāstīto informāciju, rūpīgi izvērtējot, vajadzīgo šļūteni atradīsi gandrīz jebkurā dārza preču vai būvmateriālu veikalā. Taču visplašākajā izvēlē tās būs pieejamas Akvedukts klientu apkalpošanas centros un pie Akvedukts regulārajiem sadarbības partneriem visā Latvijā.